O konferenci

E-commerce prochází strukturálními změnami. Bez inteligentních propagačních nástrojů se dnešní cílení nabídky zboží a služeb neobejde. Většina nabídek je tak dnes personalizovaná a plošné nezacílené zasílání e-mailů s nabídkami zboží je minulostí.

Detailnější je však i regulace. A ta v roce 2023 a 2024 doznává masivních změn. Nové povinnosti pro platformy, on-line tržiště, srovnávací weby či možnost platit daty jsou jen některé z příkladů nové regulace. Současně se zavádí nové, výrazně vyšší sankce, často navázané na obrat obchodníka.

Jaký bude e-commerce 2.0? Čím jsou společnosti v e-commerce strašeny a co z toho je pravda? Změní se nakupování s nástupem virtuální a rozšířené reality? Na to se pokusí odpovědět letošní ročník konference LAW FIT, kterou již podevaté pořádá Fakulta informačních technologií ČVUT v Praze.

Konference je určena pro odbornou veřejnost, ať už jsou to podnikatelé, advokáti, zaměstnanci státní správy, studenti či akademici. Uvítáme jak IT specialisty, tak právníky. Účast na konferenci je zdarma.

Přednášející

Zdeněk Kučera
Dentons
PF UK/FIT ČVUT
zavřít
Zdeněk Kučera  

Zdeněk Kučera působí v mezinárodní advokátní kanceláři Dentons v Praze. Ve své praxi se zaměřuje zejména na řešení sporů, obchodní právo a IT právo. V rámci IT práva se specializuje zejména na strukturování komplexních projektů, akvizic IT společností, softwarové právo, otázky elektronické kontraktace, odpovědnosti na internetu, ochrany osobních údajů a právní úpravu on-line marketingu.

Je garantem výuky právních předmětů na Fakultě informačních technologií ČVUT v Praze a IT právo přednáší rovněž na Právnické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. V minulosti vedl též kurz například na Právnické fakultě Shandong University v Číně a byl poradcem v oblasti IT na Úřadu vlády České republiky. V roce 2016 byl zařazen do seznamu inovativních právníků České republiky a je doporučován Chambers Europe a Legal500 pro oblast TMT. V roce 2017 byl jmenován právníkem roku pro oblast IT práva.

Martin Cach
Spolek pro ochranu osobních údajů
AK KVMS
zavřít
Martin Cach  

Martin se již v průběhu vysokoškolského studia začal intenzivně zajímat o právo informačních technologií, jemuž se v roli podnikového právníka v telekomunikační společnosti věnoval několik let i po absolvování Právnické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Martin je členem výboru českého a slovenského Spolku pro ochranu osobních údajů. V advokátní kanceláři KMVS se dnes specializuje především na agendu ochrany osobních údajů, práva informačních technologií, reklamy a kyberbezpečnosti se zaměřením na odvětví farmacie a zdravotnictví.

Vojtěch Chloupek
Bird & Bird
zavřít
Vojtěch Chloupek 

Vojtěch Chloupek je partnerem v pražské pobočce Bird & Bird. Vede skupinu pro právo duševního vlastnictví a Tech & Comms pro Českou republiku a Slovensko.

Vojtěch patří k vyhledávaným právním expertům v oblasti práva duševního vlastnictví a práva technologií. Má neocenitelné zkušenosti v oblasti zavádění a praktického využití nových technologií a digitálních řešení a právních otázek, které se této problematicky dotýkají (smluvní vyjednávání, strukturování projektů, ochrany osobních údajů, regulace, zastupování klientů ve sporných řízeních).

Mezi jeho klienty se řadí jak menší začínající inovativní společnosti, tak středně velké firmy hledající prostor pro expanzi a růst, stejně jako silné zavedené mezinárodní firmy pocházející z různých průmyslových odvětví – finančního sektoru, IT, spotřebitelského průmyslu, farmacie, automobilového průmyslu apod.

Od roku 2018 je zapsán jako rozhodce u Rozhodčího soudu při Hospodářské komoře České republiky a od roku 2019 je také rozhodcem pro mezinárodní doménové spory podle UDRP.

Vojtěch je považován za jednoho z největších odborníků na právo duševního vlastnictví a právo technologií v České republice. Je několikanásobným držitelem mezinárodních ocenění, která vychází z nezávislých hodnocení klientů a třetích stran a byl opakovaně jmenován mezi významnými právními poradci v oboru.

Ján Kuklinca
Bird & Bird
zavřít
Ján Kuklinca 

Ján Kuklinca je partnerem v pražské kanceláří Bird & Bird.

Ján se zaměřuje na oblast transformačních projektů a digitalizace, projekty založené na správě a zpracování dat a má rozsáhlé zkušenosti v oblasti ve vyjednávání a implementaci komplexních technologických řešení, cloud computingu, kybernetické bezpečnosti a regulačních otázek digitálního trhu.

Jánovy významné zkušenosti zahrnují také podporu klientů v otázkách duševního vlastnictví, právních aspektů souvisejících s právem e-commerce a právem na ochranu spotřebitele.

Jindřich Kalíšek
Samostatný advokát a pověřenec pro ochranu osobních údajů
zavřít
Jindřich Kalíšek 

Jindřich je advokátem, mediátorem a pověřencem pro ochranu osobních údajů. Vystudoval právo na Právnické fakultě UK, kde rovněž získal doktorský titul, a management a ekonomiku podniku na Fakultě podnikohospodářské VŠE. Dlouhodobě se zaměřuje se na právo IP/IT a nové technologie (zejména na problematiku informační a kybernetické bezpečnosti, ochrany osobních údajů, dodávku software a poskytování online služeb, e-commerce a ochranu osobnosti v online prostředí). Jindřich poskytuje právní pomoc jak v rámci implementačních projektů nových technologií (komplexní technická řešení pro Průmysl 4.0, autonomní technologie, telemedicína, chatboty), tak při významných obchodních transakcích, transformacích veřejnoprávních korporací, při přípravě legislativy a v rámci rozsáhlých compliance projektů (GDPR, eIDAS). Rád a pravidelně přednáší k otázkám prolínání práva a zavádění disruptivních technologií.

Matěj Novák
Cruxo
zavřít
Matěj Novák 

Matěj se posledních 15 let pohybuje v oblasti technologií kolem online reklamy. Po ukončení studia filosofie pomáhal budovat search marketingovou divizi Ataxa, české jedničky v branži. Následně krátce působil v Ogilvy Interactive, odkud se přesunul na roli yield managera onlinu v Centrum Holdings a později Economii. Poté založil a 8 let vedl Czech Publisher Exchange, průkopníka na poli programatické reklamy. V DataSentics vedl AdPicker, produkt zaměřený na AI / ML vytěžování reklamních dat.

Matěj aktuálně působí v roli spoluzakladatele technologického startupu Cruxo, v němž má zodpovědnost za produkt a technologie. Cruxo vyvíjí platformu pro retail media s globálními ambicemi a aktuálně získalo investici od 3 VC fondů.

Adam Rajnoha
Yord Studio
zavřít
Adam Rajnoha 

Adam založil Yord - VR/AR studio světové úrovně v garážových podmínkách v Praze po studiu na univerzitách v Praze, Vídni a zkušenosti v Silicon Valley. Projekt dvou technologických nadšenců se proměnil v iniciativu 35 lidí, která za necelé tři roky více než zdvojnásobila velikost týmu i příjmy. Yord se zaměřuje na vytváření špičkových digitálních zážitků ve virtuální a rozšířené realitě. Dnes má za sebou téměř padesát úspěšných projektů a před sebou globální expanzi. Spolupracuje se světově uznávanými značkami jako například Adidas, Apple, PwC, KBC Group, Škoda Auto. Yord studio má jeden z nejzkušenějších vývojářských týmů v regionu CEE, který Clutch nedávno ocenil jako Top 3 VR & AR společnost na světe. V produktovém portfoliu Yordu jsou úspěšné startupy jako Mainware a MOYA. Yord pracuje pro firmy, ale svoje zkušenosti také investuje do tvorby vlastních inovativních produktů ve světě imerzní reality. Podporuje také globální neziskové organizace jako Human Rights Watch, ONE, Oceana, Loono. Budoucnost zákazníků vidí Adam určitě víc imerzní. Věří, že zákazníci budou opouštět dnešních flat-screen prostředí a vstupovat do více virtuální dimenze pomocí chytrých brýlí pro rozšířenou či virtuální realitu. Nástup evoluce internetu - Metaverse výrazně ovlivní firmy a značky, které budou muset zákazníka a jeho novou virtuální identitu následovat.

Martin Samek
Evropské spotřebitelské centrum ČR
PF UK/FIT ČVUT
zavřít
Martin Samek  

Martin působí jako hlavní právník v Evropském spotřebitelském centru ČR a jako interní doktorand na Právnické fakultě Univerzity Karlovy.

Ve svém disertačním výzkumu se věnuje metodám regulace digitálního prostředí v oblasti spotřebitelského práva.

Přednáší na Právnické fakultě UK a FIT ČVUT v Praze, dříve také přednášel právo pro veřejnost v programu Street Law.

Aktuálně působí ve výzkumném týmu projektu Human-Machine Transactions: Behavioral Micro-foundations and Legal Implications financovaného GAČR Junior Star.

Štěpánka Havlíková
Dentons
Masarykova univerzita v Brně
zavřít
Štěpánka Havlíková  

Štěpánka Havlíková je advokátkou v pražské kanceláři Dentons a působí též na Ústavu práva a technologií Masarykovy univerzity v Brně. Ve své praxi se zaměřuje na oblast TMT, právo duševního vlastnictví, ochranu osobních údajů, problematiku elektronické kontrakce, oblast technologických transakcí, akvizic IT společností. Má rozsáhlé zkušenosti také s problematikou elektronické kontraktace, spotřebitelského práva, online marketingu, obchodního práva a řešení sporů.

Štěpánka je absolventkou Právnické fakulty Univerzity Karlovy v Praze, kde v roce 2018 získala titul Mgr. Je rovněž držitelkou titulu LL.M. z Právnické fakulty Univerzity v Regensburgu (2020). Zastává roli externího doktoranda v rámci Ph.D. programu Intellectual Property Law na Ústavu práva a informačních technologií na Masarykově Univerzitě v Brně. Před nástupem do Dentons v dubnu 2022 spolupracovala jako advokátní koncipientka s advokátní kanceláří Kinstellar (2019-2022) a Noerr (2018-2019) a jako studentka práv s CMS Cameron McKenna (2016-2017) v Praze. Působila také jako studentka práv v oddělení Compliance & Corporate Governance skupiny Krones v Regensburgu (2017-2018). Štěpánka je od roku 2022 členkou České advokátní komory. Kromě rodné češtiny hovoří plynně anglicky a německy.

Vlastimil Turza
Česká obchodní inspekce
zavřít
Vlastimil Turza  

Již při studiu na Právnické fakultě UK v Praze se věnoval spotřebitelskému právu a získával praxi jako telefonický poradce ve spotřebitelské organizaci. Po absolvování VŠ v roce 2008 začal pracovat jako právník u České obchodní inspekce a od roku 2011 zde působí ve vedoucí pozici. Dvakrát si vyzkoušel, jaké to je vést celou ČOI, když byl dočasně pověřen jejím řízením. V současné době je vedoucím právního oddělení a zástupcem ústředního ředitele ČOI.

Martin Kotek
Asociace virtuální a rozšířené reality
Centrum pro digitalizaci a vzdělávací technologie při ČVUT CIIRC
zavřít
Martin Kotek  

Nyní probíhá trochu útlum VR/AR. Očekávaný boom tolik nenastal, jelikož technologie VR/AR nenaplnily očekávání lidí a vývoj probíhá pomalu. Meta přibrzdila, Microsoft s HoloLens to asi zabalí a investice do VR/AR nejsou zrovna na vzdestupu. Na druhou stranu se některé související technologie posouvají dopředu - lightfield například, ale hlavně generativní AI, která brzy bude pro VR/AR gamechanger.

Vladan Rámiš
Spolek pro ochranu osobních údajů
Evropská federace pověřenců pro ochranu osobních údajů
MAFRA
zavřít
Vladan Rámiš  

Vladan Rámiš je předsedou výboru českého Spolku pro ochranu osobních údajů, viceprezidentem EFDPO - Evropské federace pověřenců pro ochranu osobních údajů a zároveň ředitelem právního úseku MAFRA, a.s. V rámci své praxe se již přes 20 let věnuje IT právu, svobodě projevu, ochraně soukromí a zpracování dat. Zároveň je dlouhodobě činný v odborných komisích Sdružení pro internetový rozvoj a v Radě pro mediální právo Unie vydavatelů.

Jan Zibner
Artiffine
zavřít
Jan Zibner

Jan Zibner je spoluzakladatelem kreativního web3 studia Artiffine, kde působí zejména jako právní specialista. Soustředí se na přípravu pokročilých licenčních schémat, komplexní otázky IT/IP práva a compliance, ochranu osobních údajů v kontextu technologických trendů či obecnou právně-technologickou podporu jak v rámci jednotlivých blockchainových projektů, na kterých se podílí studio Artiffine, tak i externě coby of counsel pro vybrané advokátní kanceláře a společnosti soustředící se na umělou inteligencí či blockchainové prostředí. Coby spoluzakladatel Harvard NFT Task Force či člen Digital Economy Network se též pravidelně účastní diskuzí při přípravě legislativy v oblasti umělé inteligence a web3, a v rámci neziskových iniciativ jako AI dětem či NFT Insights se snaží podporovat osvětu o moderních technologiích.

Vystudoval Masarykovu univerzitu v Brně, kde získal i titul JUDr. (s prací na téma Tvůrčí činnosti autora v kontextu technologického vývoje) a Ph.D. (s prací na téma Umělá inteligence jako technologická výzva autorskému právu). V oblastech IT/IP práva s důrazem na nové technologie navíc pravidelně přednáší, publikuje a vzdělává laickou i odbornou veřejnost.

Marek Tesař
Vaulter
zavřít
Marek Tesař  

Marek Tesař je spoluzakladatel a business strategist českého start-upu v oblasti data brokerage Vaulter. Vaulter je datový broker & intermediář, který chrání osobní údaje uživatelů online služeb, zajišťuje automatizovanou a uživatelsky přívětivou komunikaci mezi uživatelem a provozovatelem, který má zájem o využití osobních údajů, jejich monetizaci anebo využití v datové filantropii (např. odstraňuje nutnost nepřívětivých opatření typu cookies walls apod.).

Program

9:00-10:00

Registrace

10:00-11:15

E-commerce 2.0

   Zdeněk Kučera, Vojtěch Chloupek, Matěj Novák, Adam Rajnoha

11:15-11:45

Přestávka

11:45-13:00

Nové trendy v e-commerce

   Jan Zibner, Ján Kuklinca, Štěpánka Havlíková, Martin Samek, Vlastimil Turza

13:00-14:00

Oběd

14:00-15:15

Využívání dat v e-commerce

   Martin Cach, Jindřich Kalíšek, Vladan Rámiš, Marek Tesař

15:15-15:30

Přestávka

15:30-16:45

Virtuální a rozšířená realita (Prezentace závěrů z výzkumu TAČR Projekt TL05000760)

   Zdeněk Kučera, Martin Samek, Martin Kotek

Organizátoři

Organizátor konference

Sekce práva ICT Právnické fakulty Univerzity Karlovy

Zdeněk Kučera
zdenek.kucera@fit.cvut.cz
Veronika Dvořáková
veronika.dvorakova@fit.cvut.cz

Fotogalerie

Fotografie jsou k volnému užití s podmínkou uvedení autora: Anna Jeřábková

PartneřiArchiv

2020 Kyberbezpečnost
2019 Digitální realita
2018 Copyright a technologie
2017 Právo a umělá inteligence
2016 Data
2015 Konec volného internetu?
2014 Reklama na internetu
2013 Přehodnoťme pojetí autorského práva na internetu!